A rózsák az első ültetett dísznövények közé tartoznak! Nemesítésük több ezer éve elkezdődött és napjainkig is tart!
Megszámlálhatatlan fajtáját hozták már létre! A fajták pontos felismerése lehetetlen, ezért inkább felhasználás és díszértékek szerint csoportosítják őket! A legfontosabb csoportok szerint megkülönböztetünk:
Rosa canina - Gyepűrózsa
2-3 méter magas, ívesen elhajló, zöld vesszejű cserje. A fehér, vagy halványrózsaszín virágok júniusban nyílnak. Skarlátpiros termést csipkebogyót nevel.
Hazája Észak-Afrikától Európán keresztül Nyugat-Ázsiáig húzódik. A legelterjedtebb rózsafajunk, Kertekbe ültetve szép virágai vonzzák a szemet, C vitaminban gazdag piros termései is hasznosak, iparilag is feldolgozzák. Extrém viszonyok közé is ültethető, védősövénynek is alkalmas.
Rosa multiflora - Sokvirágú rózsa
3 méter magas, elhajló, vagy kúszó ágú, apró tüskés cserje. Június-július hónapokban nyílnak a szedervirághoz hasonló fehér virágai. Termése piros, apró. Hazája Japán, Korea. Virágos sövénynek, kerítések mellé ültethető, vagy futónövényként is alkalmazható. A futó, a polyantha és a babarózsák egyik őse!
Rosa rugosa - Japán rózsa
Kelet-Ázsiából származik. 1860-ban került Európába, ahol rendkívül gyorsan elterjedt, mivel betegségekkel szemben ellenálló, a tavaszi és a téli fagyokat, a szárazságot jól elviseli.
Szívesen ültetik kertekbe, parkokba, utak mellé.
1-2 méter hosszú hajtásai sűrűn tüskések.A nagy vonzó édes-illatos virágok (6-9 cm), fehér, piros, lila színűek, júniustól szeptemberig folyamatosan nyílnak.
Rosa spinosissima (Rosa pimpinennifolia) - Jajrózsa
50-100 cm magas, terjedő tövű cserje. Vékony hajtásai sűrűn tüskések és serteszőrösek. Fehér, néha kissé sárgás vagy rózsaszínes virágai május-júniusban nyílnak. Termése barnásfekete színű, kissé lapított. Hazája Eurázsia, Magyarországon száraz, köves, bokros területein tölgyesekben él. Sűrű, alacsony hajtásai miatt a legjobb talajtakaró fajnak számítanak.
2. Középkori rózsák
Rosa x alba - Fehér rózsa
(Rosa canina x Rosa clamascena)
2-3 méter magas felálló ágú cserje. Angliában a Rózsák Háborúja idején ez volt a York család fehér rózsája. Júmiusban nyílik, virága fehér vagy halványrózsaszín, telt vagy féltelt virágok.
Rosa foetida - Sárga rózsa
Kis-Ázsiából származik. 1,5-2 méteres terebélyes bokor. A virágok igen szépek, de igen kellemetlen szagúak.
Rosa x centifolia - Százlevelű rózsa, káposztarózsa, Provencei rózsa
A fehér rózsához hasonlóan többszörös hibrid faj, illetve fajtacsoport. Alacsony növekedésű, a virágok nagyok, tömveteltek és illatosak.
Rosa x damascena - Damaszkuszi rózsa
Valószínűleg Kis-Ázsiából származik és ott ősidők óta termesztett, erősen illatos, teltvirágú rózsa.
3. Kerti rózsák (nemes rózsák) Ezen belül - teahibridek, polyantha és polyanthahibrid rózsák, floribunda rózsák, törpe rózsák, kúszórózsák, talajtakaró rózsák, sövényrózsák.
Parkrózsák: 50-90 cm magas, a virágszáron 5-7 virágot hoz, szintén folyamatosan nyílik júniustól a fagyokig.
A parkrózsa ugyanúgy alkalmazható, mint más virágzó cserje.
A gondos ápolást a parkrózsák gazdag és hosszú ideig tartó virágzásukkal hálálják meg. Ezért szárazság idején bőségesen kell öntözni és júniusban fejtrágyázni. (Ágyszerű kiültetésre, esetleg vágásra is alkalmasak)
Kisebb-nagyobb foltok, ágyások beültetésére, sövények, szegélyek kialakítására, sírok beültetésére nagyszerűen alkalmassk. Virágai élénk színekben, nagy tömegben egész nyáron át nyílnak. Négyzetméterenként 4-6 db-ot ültessünk. Több csoportra osztották fel őket.
Floribunda
Plyantha hibrid
Erős növekedésű, 2-3 méter magas bokrot nevelő rózsák tartoznak ebbe a csoportba. A virágok általában teltek, igen nagyok. Nagy részük a nyár folyamán kétszer vagy többször is nyílnak.
A parkrózsák igényesebbek a vad fajoknál, de általában edzettek, különösebb növényvédelmet nem igényelnek. Metszésük is csak 2-3 évenkénti ifjításra szorítkozik.
Teahibrid rózsák
Egy száron kevés 1-3, ritkán 5 nagyméretű virágot hoznak. Többnyire nagyra nőnek, nyár végére a 1,5 métert is elérik.
Napjainkban ezek a legelterjedtebb nagyvirágú kerti rózsák, amiket vágásra is előszeretettel termesztenek üvegházakban és szabadföldön egyaránt. Virágzásuk május végétől kezdve az őszi fagyokig folyamatos. A teahibrid rózsák kényes és igényes növények. Érzékenyek a betegségekre és kártevőkre.
Nemcsak tavasszal és ősszel, hanem a virágzási időben is ültethetőek önállóan szoliter növényként vagy csoportosan. Telepíthetők rózsaágyba, ahol a növény alakja, lombja és virága egyaránt érvényesül. A legszebb vágóvirágok.
Kúszórózsák
Változatos származású és díszű fajták tartoznak ebbe a fajtacsoportba, melyek közös vonása a kúszó jellegű hajtásnövekedés. Virágaik többnyire teltek, a nyár folyamán többször is virágozhatnak. Általában véve a folytonvirágzók igényesebbek az egyer virágzóknál a növényvédelem és metszés területén. A kúszórózsák önálló kapaszkodásra nem képesek. Ezért támberendezésre futtathatók (pergola, virágrács, gúla, kerítés) és kötözést igényelnek. Ültetési távolság 1 - 2 méter.
A kúszórózsákon belül külön csoportot alkotnak az un. climbing változatok, amely a származásukra utal, valamelyik fajtából keletkezett rügymutácó útján. Ezek a változatok nem igazi kúszórózsák, csak ívesen elhajló hosszú hajtásokat nevelnek, ezért támrendszerre futtathatók.
Kúszó hajtásaikat támasz mellett kell nevelni.
Rózsavíz
A rózsavizet már évszázadokkal ezelőtt használták különböző indiai szertartásokon. A lakóhelységekben szétspriccelve az első természetes illatosítóként és léghűsítőként szolgált.
A rózsavíz hagyományos bőrtisztító és tonizáló szer. Ekcéma ellen is kitűnő. Megnyugtatja a fáradt, irritált szemet. Szájöblögetőként alkalmazva csökkenti az ínygyulladást, és az afták elmulasztásában is segít. Vasaláskor a ruhára spriccelt rózsavíz a ruhaneműnek rendkívül friss, üde illatot ad.
Rózsavíz készítése
Vegyél két csésze rózsaszirmot a legerősebben illatozó rózsáról, adj hozzá 4 csésze forralt vizet. Hagyd állni üvegedényben két napig. Kevergesd gyakran, hogy a szirmok víz alatt maradjanak. A letisztult folyadékot fejtsd le jól zárható üvegbe.