Debrecen Magyarország második legnagyobb városa! Hajdú-Bihar megye központja!
A debreceni felsőoktatás Református Kollégium alapításával(1538) kezdődött!
1662-1668 között épült meg a kollégium négyszögletes épülete, melyben az elűzött nagyváradi diákok után a hasonló sorsra jutott sárospatakiak telepedtek le.
1797-től a hazai felsőoktatásban először itt vezetik be a magyar nyelvű oktatást.
1802-ben a kollégium épülete leégett! 1803-ban Péchy Mihály által küldött tervek alapján megkezdték az építkezést, Éderer és Huzl építőmesterek, majd Rabl Károly és öccse Kornél dolgoztak az épületen, amely 1816-ban készült el. A Pénzhiány tervmódosításra kényszerítette őket, így 3 kapunyílás helyett csak egyet nyitnak meg és elhagyják az auditoriumhoz tervezett művészi lépcsőházat is. A homlokzaton az emlékezés aranybetűi hirdetik: " A HELV VALLÁSTÉTELT TARTÓ MAGYARORSZÁGI EKLÉSIÁK ÉS JÓLTEVŐK ADAKOZÁSÁBÓL ÉPÜLT MDCCCII-től MDCCCXVI-ig" (Debrecen városa 200 000 téglával járult hozzá az építkezéshez.
A földszinti ablakok felett elhelyezett záróköveket és az emeleti szemöldökpárkányokat Frank Lőrinc kőfaragómester emberfejfaragásai díszítették, melyek egyrészét 1976-ban Antal Károly renovált.
A Péchy-féle főfrontot a régi épületrészek lebontása után, 1870-1874 között Vasél Alajos tervei szerint körbeépítették. Vasél igazodott Péchy stílusához ám az oldalszáranyakon függőleges tagolást nem alkalmazott, s ezért azok a valóságosnál hosszabbnak tűnnek.
A főépületben az Iskoltörténeti- és Egyházművészeti Kiállítást, az Oratóriumot, a Nagykönyvtárat lehet megnézni. A második emeleti lépcsőházat Gáborjáni Szabó Kálmán freskói díszítik, a kollégium életéből vett jeles eseményeket ábrázolva. Ugyanitt található Torockai Osvald ólomablakkompozíciója Hatvani István professzorról, a "Debreceni Faust"-ról.
A könyvtár jelenleg Magyarország legnagyobb egyházi jellegű könyvgyüjteménye:
Bibliagyűjteményében 250 féle nyelven található meg a Szentírás. Köteteinek egy részét külföldi egyetemet járt diákok hozták haza!
Neves diákjai:
A Református Kollégium kereteiből nőtt ki az ország legrégebbi tanítóképzésének örököse a: Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola! A főiskola épülettét 1911-13 között építette Pecz Samu(1854-1922) műegyetemi tanár!
4,5 évszázados, megszakítás nélküli múlttal ma a Debreceni Egyetem az ország legrégebben ugyanabban a városban működő felsőoktatási intézménye!
1918-ban IV. Károly felavatta az újonnan alapított Orvostudományi Kar központi épületét!
1921-ben felvette az alapításában kiemelkedő szerepet játszó egykori miniszterelnök, az 1918-ban merénylet áldozatává vált Tisza István nevét, így a neve Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetemre változott.
A főépület építése 4 évig tartott, 1932-ben avatták fel, az ország 3. legnagyobb beruházása volt a Parlament és a Budavári Palota után építése után.
Felépítésében fontos szerepet játszott gróf Klebelsberg Kunó(1875-1932) kultuszminiszter.
1950-ben ledöntötték Tisza István szobrát és törölték az egyetem nevéből is! 1952-ben, Kossuth Lajos születésének 150. évfordulájára, az egyetem felvette a nevét így lett belőle Kossuth Lajos Tudományegyetem!
Egyetem Bejárata
Egyetem díszudvara
Légifelvétel az egyetem épületéről!
1954-ben az MTA létrehozta az Atommagkutató intézetet, mely otthont ad a természettudományos kutatásoknak is!
A hatvanas években jelentős építkezések folytak az egyetem területén:
1993-ban az egyetem megkapta a kassai úti volt szovjet laktanyát, amit ma kassai úti campusként ismerünk(Campus Hotel, Sportuszoda, Lovarda)
A debreceni egyetem ma 15 karral rendelkezik, ezzel az ország legtöbb karral rendelkező, legnagyobb hallgatói létszámú és költségvetésű felsőoktatási intézménye!
Az egyetem legrégebbi újságja az Egyetemi Élet!
Agrártudományi Egyetem épülete!
Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola épülete!